Klenot čínské medicíny – Goji

Tajemství dlouhověkosti toužil poznat nejen císař Rudolf II , ale o jeho poznání se snaží již tisíce let i tradiční čínská, která objevila skryté kouzlo plodů kustovnice čínské. Ať už tento přírodní poklad znáte jako kustovnici čínskou, wolfberry, lycium chinense nebo jen jako goji, určitě byste na něj neměli zapomínat a měli jej směle zařadit do svého jídelníčku.

Plody kustovnice čínské – goji jsou označovány jako všelék, plod dlouhověkosti či ovoce radosti. Traduje se, že pokud se kustovnice pije ve formě čaje celý rok, přináší dokonalé zdraví a dlouhý věk.

 
Svůj věhlas si kustovnice ( wolfberry/lycium chinense/goji) získala díky obsahu nepostradatelných a cenných složek jako je množství vitamínů A,B (B1, B2. B6),C, E, aminokyselin, betakarotenu, polysacharidů, minerálů (např. fosfor, vápník, železo aj.) a řady stopových prvků (např. zinek, měď, selen, aj.). Léčivé účinky těchto malých červených zázraků jsou mnohostranné. Obsažené látky působí antibakteriálně, snižují riziko rakoviny, léčí kašel, podporují zdravou funkci jater a ledvin, pomáhají při cukrovce a bolestech kloubů, zpevňují šlachy, eliminují závratě, hučení v uších a májí silné antioxidanční účinky. Dále rovněž stimulují tvorbu bílých a červených krvinek, mají značný vliv na mužskou potenci, působí jako afrodiziakum, výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu, zlepšují krvetvorbu, snižují krevní tlak, posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči, zlepšuje ostrost vidění, zvlhčují plíce, čímž pomáhají proti astmatu a některým druhům alergií, rovněž také omezuje rozšiřování lupénky dalších kožních onemocnění. V plodech kustovnice se nachází také látka germanium, která působí proti rakovinným buňkám. Goji tak z hlediska nutričních hodnot patří k nejbohatším zdrojům z celé rostlinné říše. Nebojte se ji tedy do svého jídelníčku zařadit i Vy!

GOJI – Kustovnice čínská – Wolfberry – Lycium chinence jako lék

  • Harmonizuje činnost jater a ledvin.
  • Posiluje obranyschopnost.
  • Posiluje imunitu organismu.
  • Zlepšuje krvetvorbu.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Zvlhčuje plíce (pomáhá proti astmatům a alergiím).
  • Podporuje sexuální funkce.
  • Posiluje zrak.
  • Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

TIP NA KONZUMACI

Sušené plody goji důkladně operte v teplé vodě. Pokud máte raději šťavnaté ovoce, pak oprané a propláchnuté plody goji narovnejte na hluboký talíř a zalijte (destilovanou) vodou tak, aby bylo právě ponořené. Namočené je nechte do doby až změknou. Dejte však pozor, aby jste je neměli rozbředlé. Pokud ovoce nespotřebuje všechnu vodu z talíře, pak jste jí použili příliš mnoho. Takto připravené ovoce uschováme do upotřebení v chladu.
Dochucování čajů Zkuste si plody kustovnice přidat také do čaje. Plody nechte vyluhovat cca 15 minut. I takto použité plody lze následně konzumovat.
Osvěžující výluh Goji Vařte asi jednu lžíci kustovnice (cca 9–10 g) ve 1/4 litru vody po dobu 5–10 minut a vývar vypijte, bobule můžete také sníst.
Výluh dlouhověkosti 8 lžic (cca 80 g) plodů vložte do 1 litru 40% lihu a nechejte luhovat po dobu 2 měsíců. Po této době můžete dosladit medem a užívejte 3 lžíce i s plody 2× denně nalačno.

 

NOVÝ ZPŮSOB BALENÍ

Aby Vaše sušené plody kustovnice (goji) vydržely co nejdéle čerstvé, jsou baleny do shora zavařených obalů, tudíž není možné je bez poškození otevřít. Jste tedy prvními, kdo sáček otevře. Obaly jsou neprodyšné, sušené plody si tak zachovají svou charakteristickou chuť. Díky znovu uzavíratelnému zipu není potřeba sušené plody přesypávat jinam.

Comments are closed.