Inkontinence – jak se zbavit častého močení?

Inkontinence - neboli samovolný únik moči - potrápí více jak 50% ženské populace bez ohledu na věk. Nejčastěji tímto intimním problémem trpí ženy v produktivním věku. Inkontinence sice není nemoc, ale dokáže nám nepříjemně zkomplikovat život - jedná se o stav, při kterém nejsou pacienti schopni vědomě regulovat močení. Proč inkontinence moči vzniká? Jaké existují druhy? A jakým způsobem se léčí?

Jaké jsou typy inkontinence?

  1. stresová inkontince je také nepříjemná

    stresová inkontince je také nepříjemná

    Nejčastějším typem je stresová inkontinence projevující se únikem malého množství moči při fyzických aktivitách, které náhle zvýší nitrobřišní tlak - například skákání, běhání, kýchání nebo smích. Může být způsobena porodem, stářím, vrozenou dispozicí nebo obezitou.

  2. Dalším typem je urgentní inkontinence, která se projevuje náhlým a neovladatelným nutkáním na močení a únikem většího množství moči. Urgentní inkontinence u žen vzniká zpravidla infekcí dolních močových cest, nádorem měchýře, močovými kameny, ale i cukrovkou nebo například roztroušenou sklerózou.

Další typy inkontinence moči:

  • smíšená
  • reflexní
  • paradoxní ischurie

Jaká je léčba inkontinence?

Léčba inkontinence závisí na jejím typu. Stresová inkontinence u žen může být úspěšně vyléčena pomocí rehabilitace svalů pánevního dna. Pro procvičování těchto svalů slouží vaginální kužely, které se nosí denně po dobu minimálně 20 minut nebo elektrostimulace - při té dochází ke stimulaci příčně pruhovaných svalů pomocí elektrostimulační sondy. Někdy bývají předepisovány léky na inkontinenci, které zvyšují uzavírací tlak močové trubice a podávají se poševně.

 

 

I u urgentní inkontinence mohou pomoci cviky na posílení proti inkontinenci. Především pak trénink močového měchýře, kdy dochází k určení přesných intervalů močení a jejich postupnému prodlužování. Urgentní močová inkontinence může být léčena i podáním medikamentů na snížení nadměrné aktivity svaloviny.
Inkontinence po porodu odezní časem

Jednou z příčin vzniku samovolného úniku moči je i porod. Při tom dochází k velké zátěži na pánevní dno. Inkontinence po porodu se sama uprav a to v rámci několik týdnů a měsíců. Tento problém by ale neměl trvat déle než 9 měsíců - pak je na místě navštívit lékaře a domluvit se na dalším postupu léčby.

Cviky na posílení pánevního dna

 

Comments are closed.