Mykóza nehtů – jak se léčí a jak jí předejít?

Mykóza nehtů představuje infekční onemocnění způsobené mikroskopickými houbami - nejčastějším viníkem je kvasinka známá jako Candida albicians. Ačkoli není nebezpečná a nemá vážné následky, řadí se mezi nemoci, které se léčí dlouho a mnohdy i velmi obtížně.

Mykóza nehtů - jak se projevuje?

Mykóza nehtů se projevuje nejen deformací nehtu, ale i jeho zažloutlým zbarvením v dolním okraji. Žluté zbarvení se na nehtech objevuje právě proto, že mykóza postupně likviduje stavební kámen nehtů - keratin. Pokud se nehtová mykóza neléčí, dochází k odlupování nehtu.

Další příznaky nehtové mykózy:

  • změna barvy
  • ztráta lesku
  • ztluštělé nehty
  • zhrubělé nehty

Příčiny vzniku mykózy nehtů

Kůra na nehtovou mykózu

Kůra na nehtovou mykózu

Stačí přijít do styku s infekcí a na problém je zaděláno. Rizikovým místem jsou

například veřejná koupaliště nebo sprchy - častým problémem je mykóza nehtů na noze. Dalším důvodem může být i cukrovka, nošení neprodyšné obuvi nebo oslabený imunitní systém. Možná si myslíte, že se vás tento kožní problém netýká - a to je chyba lávky. Nehtová mykóza může číhat i na jiných místech, nežli na veřejných bazénech - třeba ve zkušební kabince. Hodně lidí trápí mykóza nehtů na nohou i díky zkoušení obuvi v obchodě.

Jak se léčí mykóza?

Nehtová mykóza se v mnoha případech léčí poměrně dlouho a často má tendence se

vracet. K léčbě nehtové mykózy se používají antimykotické léky - pěny, roztoky, krémy, tabletky nebo spreje. Tyto přípravky obsahují látky, jejichž úkolem je změnit prostředí nehtů tak, aby se stalo imunní vůči mikroorganismům vyvolávajícím plíseň. Pokud vás bude trápit mykóza nehtů na ruce, používejte při domácích pracích rukavice, aby vaše ruce nepřišly do styku s chemií.

 

 

Prevence mykózy nehtů

Pokud přemýšlíte, co na mykózu nehtů nebo se zajímáte o její prevenci, doporučujeme být o krok napřed a vyhýbat se rizikovým místům hrozících přítomností infekce. Na koupaliště noste pantofle, stejně tak do veřejných sprch. Boty si nikdy nezkoušejte na holou nohu a v kabinkách vždy mějte alespoň ponožky.

Comments are closed.