5 tipů jak zvládnout léto bez újmy

Prázdniny, dovolená s sebou přináší více cestování, letního sportování a také úrazů. Těch je dle statistik v létě více než v zimě. Nejčastěji se jedná o pohmožděniny a odřeniny, ale častá jsou i vymknutá kolena či zlomené končetiny.  Jak se úrazům a dalším letním nebezpečím vyhnout a proč nepodceňovat pojistku?

1.Prevence je důležitá

Nejen děti jsou ohroženy úrazy. Ty se totiž nevyhýbají i dospělým. Nebezpečí poranění hrozí na cyklostezkách, v lesích, na koupalištích. Aby k úrazu nedošlo, je dobré věnovat pozornost  prevenci. Ta může být pro cyklisty nejen vtom, že nebudou přeceňovat své síly, ale volit vhodný oděv, obuv – velký výběr kvalitní obuvi si můžete prohlédnout online v letáku Bati, ale také cyklistickou přilbu, vhodné jsou i rukavice. To samé platí pro inline bruslaře, kterým by kromě zmíněné přilby neměly chybět chrániče kolen a loktů. Turisté by se zase měli věnovat pozornost vhodné obuvi. Stále jsme se ještě nenaučili, že vhodná a kvalitní obuv je důležitá pro běžné denní nošení, natož pro sport. Špatně zvolená a nekvalitní obuv může způsobit nepříjemné odřeniny, otlaky, ale i vážnější poranění nebo dokonce trvalé poškození nohy.

2.Letní nebezpečí

V létě je také větší pravděpodobnost, že vás štípne komár, vosa vám dá žihadlo či v horším případě uštkne had. I proti tomu se dá učinit určitá opatření.  Bodavý hmyz přitáhnete pestrobarevným oblečením  - především žlutá je láká, naopak nejméně přitažlivá je bílá, hnědá a černá. Také nechoďte v trávě bosí, neprovokujte je odháněným rukama, a pokud jíte a pijte především venku, kontrolujte, zda na sklenici či jídle není hmyz.

I když uštknutí hadem není běžné, i v tomto případě buďte obezřetní. Důležitá je pevná vysoká obuv, v oblastech, kde víte, že se jedovatí hadi vyskytují, je nutné být opatrnější sledovat terén před sebou. Každopádně, když už k uštknutí dojde, je nutné poskytnou první pomoc a přivolat odbornou lékařskou pomoc.

3.Jak na první pomoc

Bodnutí hmyzem není nikterak příjemné a nezřídka se stane, že přijde i alergická reakce V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc, jinak se pacient může ocitnout v ohrožení života. Jinak pálení po žihadle spolehlivě podle serveru ordinace.cz zmírní potření postiženého místa cibule, pomůže i eukalyptový olej či šťáva z měsíčku lékařského.

Na pohmožděniny pomůže přikládání ledových obkladů a také speciální masti. Rány je třeba vyčistit dezinfekcí, zalepit či převázat sterilním obvazem. Na puchýře, které jsou v létě také hodně častým problémem pomůže heřmánkový olej či gel z aloe vera.

4.Myslete na zadní kolečka

Další ochranou pro případ, že se vám stane úraz, je úrazové pojištění nejen na cesty. Na to proč se vyplatí mít úrazové pojištění je jednoduchá odpověď. Úraz vám může způsobit výpadek příjmu i na několik měsíců. Jeho sjednáním chráníte sebe i své blízké před svízelnou životní situací. Chráněny jste i na svých cestách, kde se případné náklady na léčení mohou vyšplhat na několikatisícové částky. Úrazové pojištění sjednáte jednoduše online. Výši pojistných rizik si vybíráte sami, dle svých potřeb. Jste kryti i v případě závažného úrazu s trvalými následky, kde vám může být vyplacena i milionová částka.

5.Myslete i na finance

Léto nás láká ven, což několik cestovní kanceláře využívají k propagaci různých zájezdů a dovolených. Ovlivní to i lidí, kteří reálně na dovolenou našetřeno nemají. Z tohoto jsou právě tito "chudší" rizikovější skupinou v čase akcií. Akce je zláká si vzít půjčku a tak se díky pěknému letu častokrát nevýhodně zadluží. Pokud na to mají a vědí půjčku splatit zpět, tak je vše v pořádku. Nicméně, vyzýváme vás, buďte realisté a rozhodněte se jestli opravdu budete schopni půjčku splatit. Pokud ne tak se zřekněte letní dovolené. Pokud ano, tak porovnávejte. Nebankovních půjček, které víte dostat ihned na účet je mnoho a proto opatrně. Porovnávání vám umožní myslet i na takové parametry, na které byste zapomněli, pokud byste si vzali na první pohled výhodnou půjčku.

 

 

Comments are closed.