Léčba akné – někdy je to běh na dlouhou trať!

Akné neboli nevzhledné červené pupínky, které jsou mnohdy bolestivé na dotek a často hnisají, zná snad každý puberťák - dle statistik zánětlivé uhry potrápí až 85% mladých lidí. Výjimkou či nevídaným jevem ale není ani akné v dospělosti, ačkoli již není tak časté. Problémy s pletí mají jak muži, tak i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi.

Proč akné vzniká?

Proč?! To je otázka, která vám okamžitě proběhne hlavou, jakmile ráno při pohledu do zrcadla na své tváři spatříte jeden či vícero zarudlých pupínků. Akné vzniká díky ucpání vývodů mazových žlázek hormonem androgenem, díky čemuž se začne nadměrně produkovat maz. Mazové žlázky máme nejen v obličeji, ale i na zádech - proto se tvoří akné na zádech.

Příčiny vzniku akné:

  • menstruace
  • stres
  • těhotenství
  • puberta

Jak na akné?

Mýdlo s nanostříbrem může pomoci proti akné

Mýdlo s nanostříbrem může pomoci proti akné

Určitě jste i vy přemýšleli nad způsoby jak na akné. Není se čemu divit - bolestivé pupínky,

které jsou rudé nebo dokonce hnisavé, nám na sebevědomí zrovna nepřidají. Nikdo nechce mít jizvy po akné, které jsou často hluboké a nejdou zamaskovat ani make-upem. Jednou z možností, jak se zbavit akné, je prevence - ta funguje pokaždé. Důležité je pleť čistit a to 2x denně - ráno a večer. Mimo jiné se můžete zaměřit i na vyváženou stravu, která bude obsahovat dostatek vitamínů a minerálů. Akné nepřispívá ani kouření nebo alkohol.

 

 

Léčba akné

Léčba akné může být dvojí - buď lokální, nebo celková. Při lokální léčbě se přípravky na akné nanáší přímo na postižené místa. Cílem je zbavit se nahromaděného obsahu mazu a zároveň zabránit jeho další tvorbě. Lokální léčba zahrnuje antibakteriální látky - desinfekční prostředky, lokální antibiotika. K celkové léčbě akné se přistupuje v případě, kdy je akné hodně silné a má těžší průběh. Léčba je založena na hormonech - hormonální antikoncepci, která akné zlepší.

Jak na akné radí také toto video

 

Comments are closed.