Strie nebo česky pajizévky představují drobné jizvičky objevující se na povrchu pokožky. Vznikají ve chvíli, kdy dojde k popraskání elastických vláken pod povrchem kůže - zpravidla při jejím extrémním natažení. Ze začátku mají jasně červenou barvu, postupně se zbarví do fialova a postupem času jsou světle růžové a mají lesklý perleťový nádech.
Kdy a proč strie vznikají?
Strie trápí muže i ženy a rozhodně se nelze držet mylné domněnky, že je to problém
pouze obézních lidí. Strie se neptají a vyskytují se u starých i mladých lidí.
Příčiny vzniku strií:
Obezita a nadváha
Dojde-li k rychlému příbytku na váze, elastická vlákna pod povrchem popraská a objeví se pajizévky. Je ale pravda, že někteří obézní lidé strie nemají. Záleží to totiž na rychlosti tloustnutí - kdo přibírá pomalu, tomu se strie mohou vyhnout.
Těhotenství
Velmi častým jevem jsou strie v těhotenství, které potrápí až 90% těhotných žen. I tady záleží na tempu přibírání. Maminky pak mají strie po porodu, kdy bříško splaskne, ale popraskaná kůže zůstane.
Dědičnost
Za vznikem strií mohou stát i genetické indispozice, díky kterým pak mají jedinci vyšší riziko na tvorbu strií.
Jak se zbavit strií?
Zvláště pro ženy jsou strie nevítaným kosmetickým problémem. Není se tak čemu divit, že si častou lámou hlavu nad otázkou jak na strie. Nejúčinnější radou je prevence, kterou nikdy nemůžete nic zkazit.
Prevence proti striím:
- dostatečný pitný režim
- hydratace pokožky - používejte speciální krém proti striím
- správná životospráva
- užívání vitamínu E
Když se strie objeví - co s tím?
Smutnou zprávou je, že jakmile se vám strie jednou na těle vytvoří, nikdy se jich nezbavíte. Mohou zesvětlat, budete-li používat krém na strie a pravidelně je promazávat. Úplné odstranění strií je možné pouze po porodu nebo po radikálním zhubnutí, kdy vám zůstane hodně povislé kůže a tu pak lze chirurgicky odstranit.