Vaginální mykóza aneb jak na prevenci kvasinkové infekce

Vaginální mykóza neboli kvasinková infekce představuje poměrně časté intimní onemocnění, se kterým má zkušenost více jak 75% žen všech věkových kategorií. Typickým projevem je nepříjemné svědění a pálení intimních míst spojené s výtokem. Vaginální mykoza sice není život ohrožující onemocnění, ale dokáže nepěkně zkomplikovat život a má tendence se neustále vracet.

Proč vaginální mykóza vzniká?

Kvasinková infekce v těle propukne v případě, kdy dojde k výkyvům bakteriální rovnováhy v pochvě. Ta má díky mléčné bakterii kyselé prostředí a chrání tak prostředí vagíny před nepříznivými vnějšími vlivy. Jakmile dojde k narušení rovnováhy, přemnoží se zde kvasinka zvaná candida albicians, jež se běžně vyskytuje mimo jiné i v ústech nebo ve střevech.

Příčiny vzniku vaginální mykózy:

  • nesprávná nebo nedostatečná hygiena
  • zapaření pohlavních míst
  • těhotenství
  • cukrovka
  • užívání antibiotik
  • nadměrný stres
  • hormonální léčba

Jak na vaginální mykózu - pomůže prevence?

 

Drtivá většina žen má s vaginální mykózou neblahé zkušenosti a rády by věděly, jak těmto nepříjemným problémům předcházet. Prevence je v tomto případě rozhodně na místě.

1. Intimní hygiena

Starost o intimní místa je nepsanou povinností. Ovšem i tady můžete napáchat velké škody. Dodržujte intimní hygienu a snažte se držet na zlaté střední cestě - nemyjte se ani málo, ani moc. Používejte speciální intimní gely a vyhněte se parfemovaným mýdlům nebo gelům, protože narušují kyselý film pokožky.

2. Spodní prádlo

Užitečnou a efektivní prevencí vaginální mykózy je nošení vhodného spodního prádla. Nejlepší volbou je v tomto případě bavlna, která nechá intimní místa dýchat a zabrání zapaření. Nevhodné jsou nepropustné materiály, díky kterým se budete na citlivých místech potit.

3. Doplňky stravy

Pomoci mohou i léky na vaginální mykózu, které můžete užívat formou prevence.

Účinné léky na vaginální mykózu

Účinné léky na vaginální mykózu

Jedná se především o doplňky stravy obsahující probatikou kulturu - vsaďte na jogurty či nápoje.

4. Sladkosti

Věděli jste, že nadměrná konzumace sladkostí může zvýšit hladinu cukru v krvi a to může být jedním z důvodů narušené bakteriální rovnováhy? Proto si sladké dopřejte s rozumem.

5. Včasná léčba

Pokud zpozorujete příznaky vaginální mykózy, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Včasné zahájení léčby může předejít zhoršenému zdravotnímu stavu a zároveň urychlit léčebný proces.

 

Comments are closed.