Lékárna online

Lékárna (archaicky apatyka) je zdravotnické zařízení, které slouží k zabezpečení léčiv pro pacienty. V naší online lékárně nalezne volně prodejné léky, volně prodejné přípravky z kategorie vitaminů, potravinových doplňků, zdravotnické prostředky, zdravotnickou techniku, kosmetiku, ale také různé genetické testy.

Doplňky stravy - definice:

Doplňky stravy jsou vlastně druh potravin, od běžných potravin se odlišují vyšším obsahem vitaminů, minerálních látek nebo látek s jiným možným blahodárným účinkem pro lidský organismus. Doplňky stravy, tedy jak už sám název prozrazuje, doplňují do stravy lidí látky, které mohou pozitivně ovlivňovat kvalitu a zdraví lidí.

Doplňky stravy - schvalování v ČR:

Hlíva ústřičná cps 150 + 30 a 50 + 10 cps zdarma Pokud chce někdo vyrábět doplňky stravy, musí nejprve požádat Státní zdravotní ústav (SZÚ). SZÚ vydá posudek ke konkrétnímu doplňku stravy. SZÚ zkoumá zdravotní nezávadnost tohoto doplňku stravy a způsob jeho užívání. Vhodnosti užívání se rozumí: dávkování a zda-li tento doplněk stravy mohou užívat těhotné ženy, kojící ženy a děti.

 
Pokud výrobce dostane pozitivní posudek, může požádat Hlavního hygienika Ministerstva zdravotnictví rozhodnutí o povolení uvedení výrobku na trh. Přípravek pak musí mimo jiné obsahovat informace o způsobu užívání popsané výše. U některých doplňcích stravy se nemusí žádat o žádné povolení či posudek, stačí pouze oznámit na ministerstvu zdravotnictví uvedení na trh.

SZÚ u doplňků stravy neověřuje kvalitu nebo účinnost produktu. Výrobce se pouze zavazuje že nesmí o účincích přípravku lhát (klamání spotřebitele). Pokud výrobce uvádí konkrétní účinky produktu, musí je být vždy schopen doložit. Pro doplňky stravy platí stejné normy jako pro běžné potraviny. Dodržování zmiňovaných pravidel kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Doplňky stravy - hraniční přípravky

Některé doplňky stravy mohou být právem nazývány "hraničními přípravky", některé jsou totiž svým složením podobné (někdy i stejné) léčivým přípravkům. Rozdíl může být například v dávkování nebo jen rozhodnutí výrobce (třeba marketingové důvody). Jedná se většinou o multivitaminy, glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu apod. Samozřejmě, že se v těchto případech musí řídit dle zákona. Případné spory pak řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Doplňky stravy - označování a propagace

Reklama, krabička, příbalový leták nesmí obsahovat informace, že přípravek něco léčí, tyto formulace jsou určené pouze pro léčivo
Povolené formulace jsou například: příznivé účinky na zdravotní stav

Comments are closed.