Nakupujete léky přes internet?

Prodej léků přes internet je mohutně na vzestupu, přesto stále tvoří podle odhadů asi jen necelá tři procenta celkových tržeb lékáren. Samotný roční růst online prodeje léčiv se odhaduje asi na 20 až 30 %. Proč tomu tak je? A vyplatí se léky přes internet kupovat?

Výhody i omezení

Na to zda se to vyplatí si musíte odpovědět sami, ale výhody jsou jasné a mohou také za rychlý růst tohoto segmentu. Mezi hlavní přednosti jako u online nakupování obecně patří úspora času a pohodlí, kdy si můžete vše vyřídit v krátkém čase z domu, od počítače. V internetových lékárnách také najdete často nižší ceny, než v těch kamenných, to je dáno částečně nižšími náklady na provoz internetového obchodu. Je zde však jeden velký háček. Přes internet nelze kupovat léky na předpis, to může být pro řadu lidí rozhodující faktor když si zvolí kamennou lékárnu a také důvod, proč jen tak rychle fyzické lékárny nevymizí.

Kde lze léky na internetu nakoupit?

Největšími hráči v českém lékárenském ecommerce jsou firmy Pears Health Cyber, která provozuje obchod Lekarna.cz a ovládá asi jednu třetinu trhu, Pilulka Distribuce s.r.o. provozující obchod Pilulka.cz a Drmax.cz. Často se však kamenné a internetové lékárny doplňují, většina provozovatelů online lékáren buduje i síť kamenných prodejen a opačně. To je pro nás spotřebitele jistě dobře.

Vzhledem k omezení pouze na nabídku léků bez předpisu jsou hlavním sortimentem, který internetové lékárny nabízejí doplňky stravy, léky na něž není potřeba lékařský předpis a drobná drogerie. Přesto právě tyto doplňky stravy, většinou v podobě vitamínů, jsou v poslední době velice oblíbené. Může za to rozmach trendu samoléčby a prevence, které právě na podobných přípravcích staví.

V čem je internetový prodej léčiv odlišný?

Nákup v lékárně na internetu není nijak odlišný od běžného online nákupu. Zboží vám obvykle přiveze zásilková služba, jako je třeba PPL, platit lze standardně dobírkou i předem. Některé lékárny nabízejí i dopravu zdarma od ceny běžného nákupu, která se pohybuje kolem 500 Kč. Lze také využít další slevy, kterými se lékárny snaží přetáhnout zákazníky konkurence. Například Pilulka.cz buduje svůj věrnostní klub, který se při častějším nakupování jistě vyplatí každému, navíc lze často využít slevové kupóny. Stejně tak Drmax.cz sází na své klubové kartičky a věrnostní slevu pro dlouhodobé zákazníky.

 

Online lékárny jsou jistě trendem pro budoucnost a zajímavou možností pro spotřebitele, jako nakupovat pohodlněji, bohužel s sebou také nesou menší nabídkou zboží, kdy jsou z prodeje vyřazeny léčiva na předpis.

Comments are closed.