Nepřítel paměti zvaný stařecká demence

Stárnutí bohužel nelze nikterak ovlivnit a my se tak chtě nechtě musíme smiřovat s přibývajícími léty. Ty se podepisují nejen na změně našeho vzhledu, ale mají hodně co mluvit i do našeho zdravotního stavu. S přibývajícími léty vás tak mohou potrápit bolesti kloubů, které jsou sice nepříjemné, ale i přesto můžete nadále žít plnohodnotný život. Daleko horší zdravotní kompilaci představuje stařecká demence – náročné onemocnění komplikující život jak pacientovi, tak i jeho okolí.

Strašák se jménem stařecká demence

Stařecká demence je onemocnění vzniklé postupným zánikem nervových buněk, což má za následek snížení mozkové činnosti. Příčin vzniku stařecké demence je hned několik – u někoho je viníkem ateroskleróza, u jiného to může být proslulá Alzheimerova choroba a jsou i případy, kdy za vznikem tohoto nepříjemného onemocnění postihujícího všechny složky lidského chování stála i nadměrná míra požívaného alkoholu.

Věnujte se sobě a svém okolí

Věnujte se sobě a svém okolí

Příznaky stařecké demence

U stařecké demence bývá často problém v tom, že lidé s demencí často svůj problém nevnímají a žijí s přesvědčením, že je u nich vše v naprostém pořádku. Jejich okolí naopak moc dobře změny daného člověka vnímají. Stařecká demence se projevuje změnou chování – a to ve všech možných ohledech. Pokud někdo začne trpět tímto onemocněním, přestane se chovat normálně. Zpomalí se reakce, začnou být více unavení, přestanou poznávat lidi ve svém okolí i okolí samotné a postupem času se začnou izolovat a stranit.

Lze stařeckou demenci porazit?

Proto stařecké demenci se nelze až tak účinně bránit, jak byste si možná představovali. Lze jí ale předcházet a to prevencí – je potřeba zůstat neustále v pohybu a nepodceňovat tak fyzickou i psychickou pohodu. Zaměstnávejte tak nejen své tělo, ale i mysl. Zajděte si na procházku, čtěte knihy nebo luštěte křížovky. Váš mozek tak nebude mít tendence zakrnět a vám se tak podaří nemoc oddálit nebo se jí úplně vyhnout.

Comments are closed.