Odvykání kouření – pomůže jen silná vůle?

Odvykání kouření je pro mnohé kuřáky běh na hodně dlouhou trať. Touha konečně přestat je jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí - ve většině případů ale bohužel zůstává pouze u naivního slibu, který dáváme sami sobě posilněni alkoholem. Hodně lidí závislých na nikotinu od tohoto skoncování s tímto zlozvykem odrazují abstinenční příznaky při odvykání kouření - jednoduše mají strach, že to nezvládnou. Ne vždy je ale odvykání kouření taková noční můra!

Proč je odvykání kouření krok správným směrem?

Na kouření není vůbec nic pěkného ani zdravého. Závislost na něm způsobuje především nikotin, který je ze všech obsažených složek ten nejškodlivější. Jakmile si zapálíte, z cigarety se začnou uvolňovat zplodiny hoření a ty následně vdechujete do sebe - nutno zmínit, že řada z těchto zplodin je karcinogenní nemluvě o jedovatých plynech vázajících se na červené krvinky a blokující přenos kyslíku.

Je lepší přestat hned nebo postupně?

Pokud zvažujete odvykání kouření, pak si určitě pohráváte s otázkou, zda je lepší přestat

Nicorette Spray je léčivý přípravek, která pomáhá ukončit kouření.

Nicorette Spray je léčivý přípravek, která pomáhá ukončit kouření.

kouřit hned nebo zda je rozumnější odvykání kouření den po dni. My se přikláníme k razantnímu ukončení tohoto nejrozšířenějšího zlozvyku. Z lékařského hlediska nemá náhlé omezení přísunu škodlivých látek na úspěšnost odvykání žádný vliv - je to spíše otázka psychiky.

Lze se spoléhat jen na silnou vůli?

Ano. Pokud je vaše závislost na nikotinu nízká, pak můžete s kouřením skoncovat pouze díky vlastnímu rozhodnutí a síle vůle. Jestliže ale za sebou máte neúspěšné pokusy nebo patříte mezi silné kuřáky, pak není od věci vyhledat pomoc při odvykání kouření. Odborníci vám nejen poradí, ale poskytnou vám i tolik důležitou psychickou podporu. Navštívit můžete specializované centrum pro odvykání kouření, kde jsou připraveni vám pomoci.

 

Přípravky a léky, které vám pomohou překonat těžké chvíle

Chcete-li přestat kouřit, musíte počítat s tím, že se objeví abstinenční příznaky při odvykání kouření. Ty se mohou lišit a každý kuřák je může prožívat jinak. Mezi nejčastější příznaky abstinence po nikotinu patří:

  • nekontrolovatelná chuť na cigaretu
  • deprese
  • nespavost
  • podrážděnost
  • frustrace
  • závratě
  • bolesti hlavy
  • neschopnost se soustředit

V současné době se prodávají přípravky na odvykání kouření - ať už v podobě náplastí nebo třeba žvýkaček. Dostupné jsou i léky na odvykání kouření, které neobsahují žádný nikotin, ale pouze účinnou látku vareniklin. Tyto léky fungují tak, že se látka vareniklin naváže na určité receptory v mozku, na které se běžně váže nikotin a zabrání mu tak k těmto receptorům přístup.

 

Comments are closed.