Zuby tmavnou z mnoha důvodu

Zdravé a krásné zuby hrají z hlediska atraktivity jednu z nejdůležitějších rolí. Člověk s nádherným úsměvem přitahuje pozornost a získává si lidi. Mnozí z nás touží po zářivě bílých zubech.

Zuby tmavnou z mnoha důvodů, ke změně barvy dochází v dětství i v dospělosti. V tomto článku se pokusíme popsat hlavní příčiny tohoto jevu.

Nedodržování hygienických zásad

První, a zřejmě nejrozšířenější příčinou je elementární nedodržování hygienických zásad. Na povrchu skloviny se v důsledku nekvalitního čištění zubů hromadí plak. Nejprve je to měkký plak složený z bakterií a zbytků jídla, ovšem ten časem mineralizuje (tvrdne) a tmavne, což adekvátně mění barvu zubu a zub dělá matným a neprůhledným. Nutno také poznamenat, že plak je substrát (základ) pro tvorbu zubního kamene, který má zhoubný vliv nejen na zuby, ale i na dásně.

Častá konzumace sladkých nápojů

Pod číslem dva je v našem seznamu častá konzumace nápojů, jako jsou například: černý čaj, káva, zelený čaj (což spoustu lidí překvapí).  Barva skloviny se mění i při užívání bylinných extraktů, v tomto případě sklovina žloutne. Dále sem patří červené víno, džusy tmavé barvy, všelijaká organická a syntetická potravinářská barviva. U povlaku tohoto typu prevence spočívá v používání bělicích zubních past (maximálně jednou týdně!) a profesionálním čištění zubů ve stomatologické ordinaci.

Škodlivé návyky

Číslo tři jsou škodlivé návyky. Není žádným tajemstvím, že kouření je bič naší doby. U zarytých kuřáků se zubní povlak tvoří velmi rychle. Tabákový kouř totiž obsahuje spoustu látek, včetně pryskyřic. A právě ty jsou příčinou vzniku povlaku, jehož zprvu žlutá barva se postupně mění na tmavě hnědou. Lidé, kteří kouří, by měli podstoupit profesionální dentální hygienu každé čtyři měsíce.

Comments are closed.