5 tipů, které vám zajistí kvalitní a zdravý život

Kvalitu života ovlivňuje mnoho různých faktorů. Některé jsou velmi důležité, jiné o něco méně. My vám představíme 5 tipů, bez kterých nejde spokojený, kvalitní a zdravý život v dlouhodobém horizontu udržet.

 1. Kvalitní a zdravá strava

Jídelníček patří mezi základní stavební kameny lidského zdraví. To si většina lidí uvědomuje. Ovšem navzdory tomu statistiky ukazují, že právě nezdravá strava stojí za nárůstem obezity a různých nemocí v České republice. Přitom zdravý jídelníček není žádná věda. Stačí dodržovat následující principy:

 • omezte cukry, tuky, sůl, smažené potraviny, uzeniny, konzervy, pečivo z bílé mouky, slazené nápoje a alkohol
 • zvyšte konzumaci zeleniny a nepříliš sladkého ovoce
 • nepřehánějte to s konzumací masa, alespoň 1x týdně zařaďte do jídelníčku ryby
 • jezte menší porce 5x denně
 • hlídejte si denní příjem kalorií
 • dodržujte pitný režim, alespoň 2 litry tekutin denně (nejlepší je neperlivá voda)

Zdraví podpoří i různé superpotraviny, mezi které patří např. mladý zelený ječmen, chlorella, chia semínka nebo plody goji.

 1. Pravidelný pohyb

Dalším důležitým faktorem kvalitního života je pravidelný pohyb. Již od nepaměti platí, že lidské tělo potřebuje fyzickou aktivitu. Bohužel, moderní styl života inklinuje spíše k posedávání a někdy dokonce k cílenému lenošení.

Dosáhnout dostatečné míry pohybu přitom není nic složitého. Stačí 3x týdně vyrazit ostřejší chůzí na procházku, během které byste měli ujít 6 – 8 km. Alternativou je jízda na kole. To ovšem musíte najet mnohem více kilometrů. K tomu choďte do schodů, místo používání výtahu. A omezte jízdu autem nebo MHD. Mnohem zdravější je chodit pěšky.

Samozřejmě, že pokud se aktivně věnujete jakémukoliv sportu, jsou to další plusové body pro vaše zdraví. Jen je nutné si dát pozor na to, aby se nejednalo o jednostrannou a nadměrnou zátěž.

 1. Žádný stres a psychická pohoda

Zdraví a spokojený život závisí i na psychické pohodě člověka. Tu lze podpořit různými relaxačními a meditačními technikami. Velký vliv mají i stresové situace. Proto je stresu vhodné předcházet. Pokud se již objeví, měl by být co nejdříve vyřešený jeho zdroj, aby se důsledky stresu nestihly promítnout do zdravotního stavu.

 1. Dobrý spánek

Kvalitu spánku mnoho lidí podceňuje. Jenže bez dostatečného spánku si organismus adekvátně neodpočine. To se v delším horizontu vymstí každému na zdraví a také na psychice. Přitom není nutné spát 10 hodin denně. Vědci prokázali, že optimální délka spánku je mezi 6 – 8 hodinami. Vždy ovšem záleží na každém člověku. Důležité také je, aby nedocházelo k častému „ponocování“.

 1. Finanční pohoda

S výjimkou pohybu, který je zdarma, může nedostatek peněz negativním způsobem ovlivnit všechny výše uvedené tipy. Je to zcela logické, jelikož když nemáte peníze, nemůžete si koupit kvalitní potraviny. Hmotná nouze klidu také nepřidá, takže přicházejí stres a poruchy spánku.

 • Jaké jsou hlavní příčiny nedostatku peněz a jak problém řešit?
 • Mezi nejčastější příčiny finančních problémů patří zadlužení. Přitom nejde pouze o nebankovní nebo bankovní půjčky, ale i různé leasingy a splátkové kalendáře z titulu dalších dluhů. V těchto případech je vhodné využít konsolidaci půjček. Tento produkt umožní sloučení všech dluhů do jedné půjčky za výhodnějších podmínek. V některých případech si můžete půjčit i něco navíc, pokud to potřebujete.
 • Častou komplikací je nedostatek peněz před výplatou. Pokud se dostanete do této situace, nemusíte se stresovat nebo omezovat zdravý jídelníček. Pro tyto případy existují půjčky před výplatou, které vám pomůžou krátké období bez peněz překlenout. Některé nebankovní půjčky jsou navíc k dispozici zcela zdarma, ovšem musí se jednat o první půjčku u dané společnosti.
 • Zapomenout nesmíme ani na nevyřešené závazky z minulosti, které můžou spokojený život velmi znepříjemnit. Nejčastěji se jedná o důsledky finančně nevypořádaného rozvodu nebo dědického řízení. V těchto případech, pokud dochází k neustálým hádkám s bývalým manželem nebo jiným dědicem, je lepší situaci řešit. K dispozici je mnoho zajímavých půjček. Při troše snahy lze najít i nejlevnější bankovní půjčku, to samé platí pro nebankovní sektor.
 • Na co si dát u půjček pozor

Aby bylo řešení nedostatku peněz prostřednictvím půjčky efektivní, je nutné si vybrat seriózního poskytovatele, optimální částku a vhodnou dobu splatnosti. Zásadní jsou samozřejmě i náklady na půjčku. Abyste se dokázali v široké nabídce půjček vyznat, je vhodné využít online srovnání půjček. Tyto služby do porovnání půjček zahrnují pouze seriózní banky a nebankovní společnosti, takže byste s výběrem neměli „šlápnout vedle“. Navíc hned uvidíte, jaké podmínky každý poskytovatel nabízí a co vás to bude stát.

Dále byste neměli zapomenout ani na vlastní odpovědnost. Nikdy si nepůjčujte víc, než kolik dokážete splatit. Vždy počítejte s určitou rezervou na nečekané výdaje. Proto by pravidelné splátky půjčky nikdy neměly vyčerpat všechny vaše peníze.

 

Comments are closed.